in ,

Bisiklet sürmek erkek cinsel organlarına gerçekten zarar veriyor mu?

Yeni araştırmalar, eyerlerden gelen baskının erektil disfonksiyona neden olabileceği teorisini çürütüyor ve bisiklete binmenin yaşlı erkeklerde performansı gerçekten artırabileceğini söylüyor.

Bisiklet sürmenin sağlıklı olmanıza yardımcı olacağından kuşku yok. Geçen yıl yapılan bir çalışmada, bisikletçilerin kalp hastalığı veya kanser geliştirme olasılığı daha düşüktü ve 2011 yılı incelemesi kondisyonu geliştirdiğini ve daha uzun ömürlere neden olduğunu gösterdi. Ancak ısrarcı bir sorunun konusu olan erkek sağlığı alanı var: eyerde harcanan zaman çuvaldaki sorunlara neden oluyor mu?

Son yıllarda, bilim adamları bisiklete binmeyi, erkeklerin penislere kan akışını azaltan eyerden kaynaklandığını iddia ettikleri erektil disfonksiyon da dahil olmak üzere birçok erkek sağlığı problemiyle ilişkilendirdiler. Bir çalışmada, Norveçli araştırmacılar , uzun mesafe bisiklet turuna katıldıktan sonra 160 erkekten veri topladılar. Her beş kişiden birinin, turdan bir hafta sonra süren peniste uyuşukluk yaşadığını ve% 13’ünün çoğu durumda bir haftadan uzun süren erektil disfonksiyon geliştirdiğini tespit ettiler.

Başka bir çalışma da, prostat kanserine geçişi bağlantılıydı – ya da en azından, medyanın bazı köşeleri böyle bildirildi. Ancak araştırmacılar örneklemelerinin küçük olduğunu, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ve bulgularının mutlaka bisiklete binme ve prostat kanseri arasında doğrudan bir bağlantı olduğu anlamına gelmediğini itiraf ettiler.

2009 yılında 15 İspanyol triatlet içeren bir çalışma, doğurganlık problemi oluşturacak kadar az miktarda sperm seviyesi olanların her hafta 300 km’den daha fazla bisiklet kullandığını ortaya koydu. Araştırmacılar, triatletlerin ihtiyati tedbir olarak spermlerini yarışlardan önce donmasını sağlayabileceğini, ancak işe dönüşen bir erkeğin de aynı sonuçlara maruz kalmasının olası olmadığını açıkladı.

Şimdi bisiklete binme, bu imaj problemini atma şansı ile, erkeklerin cinsel veya idrar fonksiyonlarına zarar vermeyeceğini gösteren yeni araştırmalar sayesinde. Araştırmacılar, bisiklete binmenin erektil disfonksiyona neden olabileceğini iddia eden önceki çalışmaların küçük örneklere dayandığını söylerken, bu çalışma 2,500’den fazla bisikletlinin dahil olduğunu belirtti.

Bir grup erkek bisikletçinin yanı sıra bisiklete binmeyen yüzücüler ve koşucuları topladılar ve cinsel sağlık durumları, prostatlar, herhangi bir genital uyuşukluk ve eyer yaraları hakkında sorular sordular. Bisikletçilerin yüzücülerden ya da koşuculardan daha kötü cinsel ya da idrar işlevi bulunmadığını buldular, ancak idrar akışını kısıtlayabilecek üretral darlıklara daha yatkındılar. Aslında, yaş için kontrol ederken, daha yüksek yoğunluklu bisikletçilerin aslında daha az erektil disfonksiyon vakası olduğunu bulmuşlardır.

Ayrıca, bisiklet süresinin% 20’sinden daha fazlasına sahip olan bisikletçilerin, bisiklet sürdükten sonra, hiç durmayan bisikletçilere kıyasla daha sonra genital uyuşma yaşama ihtimalini önemli ölçüde azalttığını buldular.

San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olan ve çalışma konusundaki araştırmacı olan Benjamin Breyer, bisikletçilere uzun süreler sonunda uyuşukluktan kaçınmaları için adımlar atmalarını tavsiye ediyor. 

“Uzun süren perineal uyuşukluğa yol açan binicilik davranışlarından kaçınılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Erkeklerde uzun süren yolculuklardan sonra geçici ereksiyon sorunları ortaya çıkabilir. Perine üzerine daha az baskı uygulayan farklı koltuk tasarımları vardır ve biniciliğin dışına çıkmak veya çıkma kesinlikle uyuşukluğu önlemeye yardımcı olabilir. ”

Ancak, binicilere bisiklet sürmenin erektil disfonksiyona (ED) neden olmadığına dair garanti verir. “Mesele, bisiklet sürmenin ED’ye sebep olup olmamasından çok daha farklı. Elbette, günde sekiz saat kanepede ya da bilgisayarın başında oturmak cinsel ve genel sağlığınız için en kötü şey. ”

Ve korku için bisiklet sürmekten kaçınanlar için ED’lerini daha kötü hale getirecekler, Breyer, “Benim düşüncem, çoğu için, egzersizin kardiyovasküler yararlarının aslında performanslarını destekleyeceği ve potansiyel olarak iyileştireceği, zarar vermeyeceği” dedi.

Nottingham Üniversitesi Hastaneleri Üroloji Cerrahisi Danışmanı Gurminder Mann, NHS Trust’ın katıldığı görüşünde, erkek bisikletçilerin cinsel ve ürolojik işlevlerine olan risk riskinin asgari düzeyde olduğunu onayladı.

“Geçmişte, eyerlerden gelen baskının kan akışını tehlikeye sokabileceğini veya zaman içinde biriken ufak yaralanmalara neden olabileceğini öne süren kalitesiz çalışmalar olmuştur” dedi.

“Bu çalışma, hipotezi reddetti ve erkeklere bisiklet sürmeye devam etmelerini güvence altına almalı. Bisiklete binme kalbe fayda sağladığından ve eklemler üzerinde düşük bir etkisi olduğundan, belirli yaştaki erkekler için özellikle yararlıdır. Gerçekten de, bisiklete binmenin temel riski beden imajınıza göredir. Likra giymek saklanacak yer sunmuyor ”dedi.

Ne düşünüyorsun?

2001 points
Upvote Downvote
Uzman

Yazar Blog Kedi

Okuduğunuz makaleleri patileriyle yazan kedi, işte o benim!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Muhtemelen Duymadığınız 10 Büyüleyici Atlantik Adası

Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi