in ,

Bağımlılık yaratmak için Sosyal Medya uygulamalarının kullandığı gizli tasarım araçları

Sosyal Medya, kullanıcılara yönelik bağımlılık yaratan iyi bir UI tasarımı ve psikoloji karışımı ile kullanıcının dikkatini çekmek için tasarlanmıştır. Uygulamalar, kullanıcıları telefonlarında mümkün olduğunca uzun süre tutabilmek için sürekli özelliklerini değiştirerek dikkatimizi çekiyor. Bu yüzden, bizi bağda tutmak için kullanılan kasıtlı araç, tasarım ve özelliklerini sizlere biraz anlatmak istedim.

Dalgalı noktalar yada Yazıyor…

Yani “yazma farkındalığı göstergesi”, biri mesaj yazarken gördüğünüz 3 noktadır. Beklenti yaratmak, kişinin ne söyleyebileceğini düşünmek… Bu, mesajın ne olduğunu bilmediğimiz için ağırlık ve önem vermemize izin verir ve mesajın sonucunu görmemize izin vermez.

Washington’da konuyu ele alan bir yazar olan Maryam Abolfazli, “Birisi iMessage’da bir mesaj yazarken gösterilen üç nokta, muhtemelen günlük yaşamımızda hayal kırıklığına uğrayacak en önemli sonsuz umut ve nihai kaynaktır” dedi .

Slot Makinesi Etkisi


Slot makinesi efekti, neredeyse tüm sosyal medya sitelerinde vardır, iyi belgelenmiş bir tekniktir. Haber akışımızdaki yenileme ve sınırsız kaydırma mekanizması, slot makinesine benzer.

Haber bülteniniz tekrar yayınlanmadan önceki ufak yanıt gecikmesi, en son gönderilerinizi aldığınızda bir dopamin heyecanı beklentisini oluşturmanın bir parçasıdır.

Bütün bunların arkasındaki psikoloji aralıklı değişken ödülleri olarak tanımlanmaktadır. Çevrimiçi geribildirim döngüsünün tahmin edilemez olması gerekir, ne alacağınızdan asla emin olamazsınız. Kazanan olup olmadığınıza bakmak için kolu bir slot makinesinde çekerken aldığınız hissin aynısıdır. Örnek olarak Tinder ile aynı, bir eşleşme olup olmadığını görmek için sağa kaydırırsınız.

Beğenilme Arzusu

İnsanlar, toplumsal olarak beğenilmeyi ister. Ve internet çağında, sosyal medyada, ‘Beğen’ düğmesi insanların egolarını tatmin etmek için benzersiz bir araçtır. Beğen düğmesi sosyal doğrulama sağlar. Yine beğenilmenin ve onaylanma duygusunun olumlu geribildirim döngüsü bizi sosyal medyaya bağımlı hale getirmeye devam ediyor.

Psikoloji profesörü Susan Krauss Whitbourne, “Gönderileriniz, takipçilerinizle birlikte duyarlı bir akor vurduğunda duygusal olarak yükseliyorsunuz, bu yüzden peşinden koşuyorsunuz ve asla tatmin olmuyorsunuz,” diyor.

Sosyal Etkileşim

Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları, kullanıcıların ilgisini çekmek ve geri gelmelerini sağlamak için oyunlaştırmayı kullanır. Örneğin, “çizgiler” en fazla endişeye neden olandır ve iki kullanıcının etkileşime girmesinden bu yana geçen gün sayısını görüntülemek için uzun kırmızı çizgileri kullanır.

Ve En Önemlisi…

Bildirimler

Muhtemelen hepsinin en ölümcül özelliği. Günlerimizi sürekli olarak rahatsız etmek ve kesmek için tasarlanmış bildirimler. Bizi sürekli bilgilendirmek ve tekrar uygulamaya geri çekmeye çalışmak.

Her bildirim aldığımızda, beynimiz ödül ve motivasyonla ilişkili kimyasal olan dopamin üretiyor. FOMO (eksiklik korkusu), sizleri avlayan büyük bir parça. 

HEY!! Size söylüyorum, okunmamış bir mesajınız var, ancak kimlerin size mesaj gönderdiğini veya ne dediklerini bilmiyorsunuz 🙂 .

Gördüğünüz gibi sosyal medya uygulamaları daha fazla kullanıma teşvik etmek için uygulamalarına her yönüyle bilinçli ve kasıtlı olarak özellikler ekliyor. Bir yazılımcı veya tasarımcı için, bir kullanıcının bir ürüne nasıl tepki verdiğini ve bir ürünle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamanın önemi çok büyüktür..

Ne düşünüyorsun?

459 points
Upvote Downvote
Uzman

Yazar Blog Kedi

Okuduğunuz makaleleri patileriyle yazan kedi, işte o benim!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tüm Zamanların En İyi Boksörleri

DNA Eşlenmesi İlk Kez Filme Alındı